Etikai kódex a Nagymegyri képviselői testület tagjai számára
Mi, Nagymegyer város megválasztott képviselői, tudomásul vesszük,
hogy a választási mandátumunk ideje alatt az etikai normákat együtt, kéz a kézben tartjuk tiszteletben,
tudomásul vesszük, hogy elengedhetetlen a választóink bizalma ahhoz, hogy feladatainkat eredményesen teljesítsük,
meggyőződésünk, hogy az etikai kódex támogatása helyi szinten hozzájárul az önkormányzati tisztviselők és a lakosság közti bizalom felépítéséhez, hangsúlyozva azt, hogy az egész közösségnek részt kell vennie a bizalom helyreállításában, valamint a polgárság és a média feladatainak megerősítésében,
csatlakozunk ehhez az Etikai kódexhez, és kijelentjük, hogy megbízatásunk lejártáig ez szerint cselekszünk.
I. cikkely - Alapvető rendelkezések
Ezen etikai kódexben szereplő „funkció¨-k alatt Nagymegyer város polgármestere (továbbiakban „polgármester¨) és a Nagymegyeri önkormányzati képviselők (továbbiakban „képviselő¨) a megbízatás ideje alatti jogaira értendő, melyet közvetlenül Nagymegyer város (továbbiakban „város¨) lakosaitól kaptak, valamint az összes feladatra, funkcióra és teljesítményre, melyet megbízatásuk ideje alatt végeznek el.
II. cikkely - Jog és közérdek
1. A polgármester és a képviselő megbízatásukat mindig a törvény keretein belül végzik.
2. A feladatainak ellátásában mindig a köz érdekeit szolgálják, és tartózkodnak minden olyan cselekedettől, amely aláásná megbízatásuk hitelességét.
3. A polgármester és a képviselők funkciójuk gyakorlása ideje alatt, minden körülmények között úgy kell, hogy viselkedjenek, hogy megőrizzék hitelességüket.
III. cikkely - Etikai alapelvek
1. A polgármester és a képviselők feladataikat teljesen pártatlanul és a döntéseket, intézkedéseiket felelősséggel végzik. Nem élnek vissza helyzetükkel és megbízásuk alatt funkciójukat sem közvetlenül, sem közvetve nem használják személyes érdekükben.
2. A polgármester és a képviselők tartózkodnak az olyan megnyilvánulásoktól, viselkedéstől, amely közvetlenül, vagy közvetve kedvezne személyes érdeküknek, családtagjainak, közvetlen vagy közvetett anyagi javakat, előnyöket juttatna természetes illetve jogi személyek számára.
3. A polgármester és a képviselők mérlegelési jogkörük gyakorlása során kizárólag törvényesen, személyes elfogultság vagy előítélet nélkül kell, hogy döntsenek. Tartózkodniuk kell olyan döntések meghozatalától, amelyek közvetlenül, vagy közvetve saját magukat, családtagjaikat, vagy más természetes vagy jogi személyt egyéni haszonhoz juttatna.
4. A polgármesternek és a képviselőknek részletes információval és tényekkel kell rendelkeznie arról, hogy mi vezette őket az egyes határozat meghozatalához, és ezen határozat, megfelel a rá vonatkozó, kötelező, általános érvényű jogszabályoknak.
5. A hatáskörök kialakítása után a polgármester és a képviselők tiszteletben tartják az összes többi tisztségviselő és a városi alkalmazott jogait. Nem segítenek más tisztségviselőket, vagy városi alkalmazottakat abban, hogy azok ne engedelmeskedjenek, vagy megsértsék ezen etikai kódexben leírt elveket.
6. Szavazás esetén nem azaz irányadó, hogy ki javasolta, vagy kinek a részére előnyös a határozat, hanem az, hogy a határozat igazságos-e. Nem térnek ki a felelősség alól azzal, hogy könnyedén veszik a szavazást, vagy egyszerűen tartózkodnak.
7. A polgármester és a képviselők nem használják ki helyzeti előnyüket, és nem tesznek személyes ígéretek olyasmire, amivel eljátszanák becsületüket.
8. A polgármester és a képviselők politikai funkciójukat összhangban a természetes erkölcsi rendszerrel a közjó érdekében látják el. Felelősségérzetükkel példát mutatnak a többi városlakónak, és tágabb értelemben az összes embernek az államban. Tetteikkel mutatják, hogy lehetséges összeegyeztetni a hatóságot a szabadsággal, és a személyes kezdeményezéseket a közjó érdekében tudják felhasználni.
IV. cikkely - Vagyoni, pénzügyi és egyéb javak bevallása
1. A polgármester és a képviselők évente írásbeli vagyonnyilatkozatot tetszek az előző naptári évre vonatkozóan külön jogszabály1szerint, melyet ezen dokumentum 1. melléklet 1. cikkelye tartalmaz. A polgármester megbízatásának lejárta után egy évvel írásbeli nyilatkozatot tesz, külön jogszabály1 szerint, melyet ezen dokumentum 2. melléklete tartalmaz.
2. A polgármester és a képviselők vagyoni helyzetüket kinyilatkoztathatják a Fair-play szövetség által kidolgozott vagyonnyilatkozat szerint is, melyet ezen dokumentum 3. melléklete tartalmaz.
3. A polgármester és a képviselők közzétehetik vagyonnyilatkozatukat, de közben tiszteletben kell tartaniuk ezen irányelv jogszabályait.
4. A beadott nyilatkozatokat a közérdek védelmében bizottság tartja nyilván, de hozzáférhetőek a nyilvánosság számára is, bizonyos jogi előírások mellett2.
_________________________________________________________________________________________________
1 Alkotmányjogi törvénykönyv 357/2004a közhivatalt betölők védelméről szóló törvény,
2 Pl. Alkotmányjogi törvénykönyv 357/2004 a közhivatalt betölők védelméről szóló törvény, 211/2000 törvény- az információkhoz való szabad hozzáféréshez való jogról szóló módosítotttörvény
__________________________________________________________________________________________________
V. cikkely - Összeférhetetlenség
1. A polgármesterés a képviselők mérlegelési jogkörük gyakorlása közben, mindig a közérdek és a társadalom javára kell, hogy döntsenek. Gondoskodniuk kell arról, hogy döntéseik ne legyenek hatással sem közvetlenül, sem közvetve Önmagukra, közeli családtagjaikra, sem más természetes, vagy jogi személyre.
2. Ha a polgármester, vagy valamelyik képviselő közvetlenül vagy közvetetten érintett valamilyen ügyben, amit az aktuális közgyűlésen éppen vitatnak, azt előre közölnie kell a testület többi tagjával, mielőtt elkezdenek róla beszélni. Valamint a vitában és a szavazásnál tartózkodnia kell ezeknél a kérdéseknél.
VI. cikkely - Érdekellentétek
1. A polgármesternek és a képviselőknek be kell tartania az összes rájuk vonatkozó törvényt, melyek általános érvénnyel korlátozzák megbízatásuk alatt más megbízások és egyéb feladatok végzését. Ugyanakkor nem gyakorolhatnak funkciókat, amelyek kedvezőtlenül befolyásolhatják őket tisztviselői feladataik ellátása során.
VII. cikkely - Adományok és korrupció
1. A polgármester és a képviselők megbízatásuk ideje alatt tartózkodnak minden olyan tevékenységtől, amely a meghatározott jogszabályt sérti vagy illegális. Amennyiben tudomást szereznek az ilyen viselkedésről, értesítik az illetékes hatóságokat.
2. A polgármester és a képviselők megbízatásuk ideje alatt nem fogadnak el, vagy nem igényelnek aktívan vagy passzívan bármilyen ajándékot, szolgáltatást, pénzt vagy más előnyöket. A polgármester és a képviselők funkciójukra való tekintettel, ha hivatalos rendezvényeken kapnak ajándékokat vagy anyagi javakat, ezeket be kell jegyezni egy külön nyilvántartásba a városban, és mint az állami forrásokat, közérdekű célra kell használni.
VIII. cikkely - Közhatalommal való visszaélés
1. A polgármester és a képviselők felügyelik az önkormányzati költségvetést, mégpedig úgy, hogy betartják a pénzügyi fegyelmet, amely garantálja a közpénzek kezelését az általánosan alkalmazandó jogszabályok szerint.
2. Megbízatásuk idején a polgármester és a képviselők nem élnek vissza a közpénzekkel és a város tulajdonával. Tartózkodnak minden olyan cselekedettől, ami közvetlenül vagy közvetve ezen források hozzáférését saját, közvetlen környezetük, vagy bármely más természetes vagy jogi személyek számára teszi lehetővé.
3. A polgármester és a képviselők megbízatásuk ideje alatt soha nem használnak fel kapott információt arra a célra, hogy Önmaguknak, közvetlen környezetüknek, vagy bármely más természetes vagy jogi személynek személyes nyereséget biztosítsanak.
4. A polgármester és a képviselők a feladataikat a leghatékonyabb és legelőnyösebb módon végzik. Azt is felügyelik, hogy a város alkalmazottai ugyanezt tegyék.
5. A polgármester és a képviselők megbízatásuk ideje alatt nem végeznek semmilyen olyan tevékenységet, vagy hoznak olyan döntéseket, melyek mandátumuk lejárta után előnyben részesítené őket bármiben.
IX. cikkely - Ellenőrzés
1. A polgármester és a képviselők felügyelik a közpénzek és a város vagyonának kezelését az ide vonatkozó általános jogszabályok alapján.
2. A polgármester és a képviselők nyíltan és átlátható módon segítik az estleges ellenőrző intézkedéseket, amelyeket belső, vagy külső szabályozási hatóságok végeznek az erre vonatkozó jogszabály szerint.
X. cikkely - Információk és határozatok nyilvánosságra hozása
1. A polgármester és a képviselők mandátumuk ideje alatt felelősséggel tartoznak minden városlakónak, beleértve azokat is, akik nem rájuk szavaztak.
2. A polgármester és a képviselők mindig fel vannak készülve arra, hogy vállalják a felelősséget az általuk meghozott döntéseik után, és igazolják, hogy ezen döntések a közérdek előnyére szolgálnak. Nem tartanak vissza semmilyen információt vagy cselekedetet, hacsak erről külön törvény másként nem rendelkezik.
3. A polgármester és a képviselők hozzáférhetővé kell, hogy tegyék azokat a nyilvánosságot érintő információkat, melyek kapcsolatban vannakfeladatkörükkel és az általuk nyújtott szolgáltatásokkal. Teszik mindezt az erre vonatkozó törvények szerint.
4. A polgármester és a képviselők támogatnak minden olyan intézkedést, amelyek növelik hatáskörük nyitottságát, átláthatóság a lakosság számára mandátumuk ideje alatt, valamint az önkormányzat működése során.
XI. cikkely - Városi alkalmazottak felvétele és értékelése
1. A városi alkalmazottak toborzásánál és kinevezésén a polgármester és esetleg a képviselők is, ha részt vesznek ebben a folyamatban, kizárólag olyan egyént választanak, akinek szakmai képességei és készsége összhangban vannak a város igényeivel és elveivel.
2. Az alkalmazottak teljesítményét és magatartását a polgármester és a képviselők elfogulatlanul és részrehajlás nélkül, objektíven, átláthatóan és az itt alkalmazandó jogszabályokkal összhangban ítélik meg, és ezeket az értékeléseket készek megmagyarázni és igazolni.
XII. cikkely - A városi alkalmazottak feladatainak tiszteletben tartása
1. A polgármester és a képviselők megbízatásuk alatt tiszteletben tartják a város alkalmazottainak feladatait, kötelességeit és elfogulatlanul rendelkezésükre bocsájtják a számukra szükséges azon információkat, melyek feladataikkal kapcsolatosak.
2. A polgármester és a képviselők semmilyen körülmények között nem kérik a város alkalmazottaitól azt, hogy elhanyagolják, vagy megkerüljék a meglévő jogszabályokat annak érdekében, hogy közvetlen vagy közvetett haszonhoz jussanak ők maguk, közvetlen környezetük, vagy más természetes vagy jogi személy.
3. A polgármester és a képviselők támogatják a városi alkalmazottakat abban, hogy hatékonyan és rugalmasan működjenek, értendő ez alatt a pozitív megerősítés.
XIII. cikkely - Együttműködés a médiával
1. A polgármester és a képviselők a média alkalmazottainak azon kérdéseire, melyek a munkájukkal kapcsolatosak nyíltan és teljes terjedelemben válaszolnak. Minden információt megadnak feladataikkal kapcsolatban, kivéve olyanokat, melyeket bizonyos jogszabályok megtiltanak.
XIV. cikkely - Irányadó szabályok a választási kampány ideje alatt
1. A polgármester és a képviselők megbízatásuk ideje alatt nem használják a választási kampányra sem a város anyagi, sem vagyoni tulajdonát sem Önmaguk, sem más jelöltek érdekeiben.
2. A polgármester és a képviselők megbízatásuk ideje alatt nem kényszerítik semmilyen módon a város lakosságát arra, hogy saját akaratukkal ellentétesen voksoljanak a választásokon.
3. A polgármester és a képviselők nem törekszenek úgy megszerezni a választópolgárok szavazatait, hogy más jelöltet rágalmaznak. Nem alkalmaznak erőszakot, vagy megfélemlítést, nem bíznak meg senkit azzal, hogy megsértse a választási jogszabályokat, hogy ezzel módosítsa a választás eredményeit, valamint nem ígérnek anyagi-, vagy egyéb ajándékot a jövendőbeli kinevezésükre hivatkozva.
XV. cikkely - Közös rendelkezések
1. A polgármester és a képviselők fenntartják, ápolják és ismerik a törvényeket, különösen azokat, amelyek a helyi önkormányzatra vonatkoznak.
2. A polgármester és a képviselők a szabad választásokon a lakosság által rájuk ruházott megbízatást. Biztosítják a város jó hírét és megfelelő működését. Reálisan értékelik a város vezetőségében rejlő lehetőségeket.
3. A polgármester és a képviselők mindig hivatalos minőségben viselkednek. Nyilvánosságra és a testületi ülésekre is udvariasan és felkészülten járnak. Az önkormányzati ülésekre mindig felkészülten érkeznek.
4. A polgármester és a képviselők részt vesznek a demokratikus társadalom kiépítésében azzal, hogy erősítik az önkormányzati rendszert.
5. A polgármester és a képviselők azonosulnak ezen etikai kódexxel, és a feladataik ellátásával fel vannak készülve arra, hogy ezen szabályok szerint végezzék azokat. Támogatják az összes intézkedést azzal, hogy tájékoztatják a nyilvánosságot a médiákat és a város alkalmazottait ezen etikai kódex szabályzatával, támogatják és betartják azon elveket, melyeket tartalmaz.
6. Ezt az etiaki kódexxet el lehetne fogadnia Nagymegyeri városi képviselői testület által a következő önkormányzati választások előtt.
a szerző